Burza. Galeria Zdjęć

Błyskawica to wyładowanie elektryczne spowodowane brakiem równowagi między chmurami a ziemią lub samą chmurą, przy czym w pierwszym przypadku następuje wyładowanie do ziemi, aw drugim wyładowanie wewnątrz chmury, co jest najczęstszym przypadkiem.

Wszystkie rodzaje burz (błyskawice i błyskawice) pochodzą głównie z chmur cumulonimbus, które charakteryzują się kształtem przypominającym kowadło. Chmury te powstają z powodu wysokiej wilgotności otoczenia w obecności niestabilnej masy ciepłego powietrza, która w obecności wysokiej energii gwałtownie rośnie. Ta wspinaczka jest spowodowana zderzeniem dwóch frontów, ciepłego i zimnego, powodując, że zimno, ze względu na swoją większą gęstość i wagę, przechodzi poniżej ciepła i powoduje jego wznoszenie.

Po połączeniu (ziemia i chmura) ładunek ujemny przemieszcza się w kierunku ziemi i powstaje widoczna wiązka światła biegnąca z ziemi do chmury. Wiązka ta osiąga prędkość 300 000 000 kilometrów na godzinę.

Jak wyjaśnia AEMET w Andaluzji, wczorajsze wyładowania elektryczne (burze) dotknęły głównie w Andaluzji Almerię, Kordobę i Jaen. Kodowanie kolorami pozwala określić przedział czasu, w którym zostały wyprodukowane. W Kordobie były najwcześniejsze (zielone) i najpóźniejsze w Almerii (czerwone).