Chmury „flaga” nad Dolomitami, Włochy

Kiedy sucha masa powietrza zderza się z górą, po jej zawietrznej stronie pojawia się efekt zasysania bryzy wiejącej z Doliny.

Niezależnie od tego, w jakiej części planety się znajduje, chmury zwykle przybierają niesamowite kształty, manifestując się nawet w najwyższych punktach, z cechami, które pozostawiają nas z otwartymi ustami. Czasami ze względu na wiatr na wysokości, położenie geograficzne terenu i sprzyjające warunki atmosferyczne nadaje nam niezwykłe kształty. W tym przypadku formacja ta przypomina proporczyk lub proporczyk nad szczytami Dolomitów we Włoszech.

Chmura flaga:
Jeśli te wirujące wiatry są obciążone dużą ilością wilgoci, tworzą chmury, które wznoszą się po Zawietrznych zboczach na sam szczyt, gdzie rozpraszają się, gdy napotykają suche wiatry. Zwykle zapewniają dobrą pogodę po stronie nawietrznej, ale w chmurach Zawietrznych pogoda może być bardzo różna.

Dolomity zawdzięczają swoją nazwę francuskiemu geologowi Dieudonnet Dolomieux, który odkrył właściwości dolomitu, skały wapiennej bardzo bogatej w rudę dolomitu obecną w tym łańcuchu górskim.

Dolomit nadaje górom szczególny kolor: biały (z tego powodu nazywane są również „bladymi górami”), jednak o świcie, a zwłaszcza o zachodzie słońca, obszar ten zmienia kolor z różowego na ognistą czerwień: zjawisko to nazywa się”Enrosadira”.