COLLEZIONE MARAMOTTI INAUGURUJE JESIENNY PROGRAM DWOMA NOWYMI WYSTAWAMI I PROJEKTAMI KULTURALNYMI

Collezione Maramotti (Reggio Emilia) inauguruje swój jesienny program, otwierając dwie wystawy i ogłaszając kolejne projekty. Collezione Maramotti, otwarty w 1960 roku przez Achille Maramotti, założyciela Max Mara, jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym w okolicy. Oprócz kolekcji sztuki, prezentującej arcydzieła z lat 1945-2000, Promuje różnorodne działania kulturalne, w tym słynną nagrodę Max Mara Art Prize for Women.

Kolekcja zaprosiła TARWUK, Chorwacki duet artystyczny z Nowego Jorku, na swoją pierwszą indywidualną wystawę we Włoszech. Ante mare et terras prezentuje zestaw rysunków i czterech dużych skal rzeźb eksplorujących ideę tożsamości w całej jej fragmentacji, tajemniczości i ciągłej metamorfozie. Prace, Wszystkie niejasno antropomorficzne, inglobują obce elementy na swoich powierzchniach-znalezione przedmioty, kwiaty, emblematy … to niemal znak złożoności tożsamości, kilku dróg, które podążają jednocześnie. Jednocześnie działają jako wyzwalacze. Łącząc osobiste wspomnienia i pozornie przypadkowe kompozycje, obiekty te pobudzają widza do aktywacji rzeźb, do głębokiego zaangażowania się we wszystkie warstwy, które je tworzą. Badamy ich ogrom, ostatecznie rzutując na nie własne wspomnienia i podświadomość. Rzeczywiście, rzeźby te są zdecydowanie introspektywne, a jednocześnie głęboko zakorzenione w osobowości i doświadczeniu artystów. Działają jako cykl, zaczynając od „lustrzanej sceny” i animując spektakl poprzez delikatny kontrast między ruchem a bezruchem, blaskiem i nieprzezroczystością.

Wizyta Studyjna. Practices and thoughts around ten artist studios to druga wystawa, która zaprasza zwiedzających do kolekcji. Ten zbiorowy pokaz gromadzi dziesięciu różnych artystów, będących już częścią kolekcji, którzy zgodzili się podzielić swoim studyjnym pomysłem. Dziesięciu uczestniczących artystów to: Andy Cross, Benjamin Degen, Matthew Day Jackson, Mark Manders, Enoc Perez, Luisa Rabbia, Daniel Rich, Tom Sachs, TARWUK (Bruno Poga?nik Tremow i Ivana Vukši?), Barry X Ball. Wejście w Przestrzeń studia oznacza dogłębne poznanie artysty; oznacza to możliwość przeoczenia całego procesu twórczego, a także nudnych, bezproduktywnych momentów. Studio Visit prezentuje prace, które już wchodzą w skład kolekcji, wraz z nowymi kreacjami stworzonymi na tę okazję. Pozwala to zarówno na dostęp do intymnej, zazwyczaj ukrytej przestrzeni, jak i na stworzenie dynamicznego archiwum teraźniejszości. Widz przemierza otwartą przestrzeń, kręty labirynt, w którym można zgubić się w różnych ideach kreacji.

Kolejną przygodą Collezione jest La Visita, projekt site-specific autorstwa Peeping Toma, belgijskiego zespołu Teatru Tańca założonego przez Gabrielę Carrizo i Francka Chartiera. Zamówiony i wyprodukowany przez Fondazione i Teatri we współpracy z Collezione Maramotti, przy wsparciu Max Mara, będzie miał premierę w czwartek 4 listopada 2021 o 20: 30 W Collezione Maramotti. W ramach Festiwalu Aperto, prezentuje trzy dni powtarzających się spektakli. La Visita zdobyła nagrodę Fedora-Van Cleef & Arpels Prize for Ballet 2021, która wyróżnia Najlepsze nowe projekty w dziedzinie tańca międzynarodowego. Dzieło wywarło szczególne wrażenie na jury ze względu na „wyjątkowe podejście do angażowania lokalnych społeczności przy jednoczesnym zacierowaniu granic między formami sztuki”, jak zauważył Nicholas Payne, dyrektor Opery Europa i przewodniczący Jury nagrody FEDORA – VAN CLEEF & ARPELS Prize for Ballet 2021. W La Visita członkowie zespołu Collezione Maramotti poruszają się po przestrzeni wystawienniczej, wchodząc w interakcje z dziełami sztuki.

Podczas gdy ta publiczność wchodzi w interakcję z Collezione, same dzieła zdają się ożywać. W rzeczywistości widzowie są stopniowo wprowadzani w świat, w którym Muzeum, któremu powierzono zachowanie rzeczy w czasie, musi radzić sobie z tym, co ulotne i przemijające. Również publiczność musi stawić czoła wyzwaniu, kwestionując rzeczywistość i fikcję, sztukę i codzienność. Utwór chce również wprowadzić różne postacie z innych dzieł przez podglądacza w nową scenerię. To tak, jakby przenieśli się, ze wszystkimi swoimi historiami i wspomnieniami, do nowego domu, gdzie mogą żyć innym życiem.

W tym samym tygodniu (6 listopada o 20:30 i 7 listopada o 18: 00) w Teatro Municipale Valli – ponownie w ramach Festiwalu Aperto – pojawi się Peeping Tom, aby zaprezentować kolejne z najważniejszych dzieł belgijskiej firmy, tryptyk: the missing door, The lost room I The hidden floor. W tej trylogii, skonstruowanej kinowo jako montaż na żywo, Carrizo i Chartier odkrywają wewnętrzne światy swoich bohaterów. Rezultatem jest niepokojący, klaustrofobiczny wszechświat. Spektakl będzie dostępny dla osób niewidomych i niedowidzących dzięki usługom audiodeskrypcji i opisu zespołu WordUp.

TARWUK, Ante mare et terras Collezione Maramotti, Via Fratelli Cervi 66-Reggio Emilia – 20 lutego 2022

Wizyta Studyjna. Myśli i praktyki wokół dziesięciu pracowni artystycznych

Andy Cross, Benjamin Degen, Matthew Day Jackson, Mark Manders, Enoc Perez, Luisa Rabbia, Daniel Rich, Tom Sachs, TARWUK, Barry x Ball Collezione Maramotti, Via Fratelli Cervi 66 – Reggio Emilia-20 lutego 2022

Pepping Tom, La Visita (site-specific performance) Collezione Maramotti, Via Fratelli Cervi 66 – Reggio Emilia 4 – 7 listopada 2021 (4 listopada 2021, 20:30; 5 listopada 2021, 20:30; 6 listopada 2021, 16:00 i 19:00; Niedziela 7 listopada 2021, 16:00)

Tryptyk: Zaginione drzwi, zaginiony Pokój, ukryte piętro Teatro Municipale Valli, Reggio Emilia 6 listopada 2021, 20:30 i 7 listopada 2021, 18: 00

Bilety można kupić w www.iteatri.re.it oraz w kasie Teatro Municipale Valli (sprawdź godziny otwarcia w www.iteatri.re.it). bilety, które pozostaną dostępne będą do sprzedaży w Collezione Maramotti, na godzinę przed występem.

Dodaj komentarz