Czy nadal występują burze z powodu zmian klimatu?

Od tysięcy lat reżimy burzowe przechodzą w tryb zwiększonej aktywności elektrycznej, pojawienie się tych nowych reżimów zbiega się ze znanymi nagłymi zmianami klimatu na całym świecie.

Jak występują te niebezpieczne wyładowania? Błyskawica to wyładowania elektryczne powstające w atmosferze, pochodzące głównie z chmur burzowych, w których znajdują się obszary z ładunkami elektrycznymi o różnych znakach. Gdy pola elektryczne na dużą skalę występują zarówno w chmurze, jak i między chmurą a ziemią, gdy pola te osiągają wystarczająco wysokie wartości, powstają wyładowania.

Obecnie różne badania potwierdzają pogląd, że te wyładowania elektryczne mogą być wykorzystywane jako wskaźniki nasilenia burzy. Dlatego jeśli, jak ostrzega nauka, opady wzrosną o 15% do końca tego stulecia, a wzrostowi temu towarzyszy większa intensywność, należy się spodziewać, że liczba burz również wzrośnie.

Ostatnie badania opublikowane w Nature Geoscience („nagłe zmiany burz na południowych Wielkich Równinach związane ze zmiennością klimatu lodowcowego”) skupiły się na pytaniu, czy burze będą miały wyższą aktywność elektryczną w nadchodzących dziesięcioleciach i czy te przypadki będą częstsze. Aby uzyskać wskazówki, autorzy badania kierowali się śladami chemicznymi pozostawionymi przez przeszłe burze na stalaktytach.

Zespół, w skład którego wchodzą między innymi Christopher Maupin, Courtney Schumacher i Brendan Roarke z Texas Medical University w USA, przeanalizował izotopy tlenu w stalaktytach sprzed 30 000 do 50 000 lat znalezionych w jaskiniach w Teksasie, aby wyjaśnić trendy burz oceanicznych. przeszłość.

Odkryli, że kiedy reżimy burzowe na przestrzeni tysiącleci przyjmują charakter zwiększonej aktywności elektrycznej, pojawienie się tych nowych wzorców zbiega się ze znanymi nagłymi globalnymi zmianami klimatycznymi, które miały miejsce podczas ostatniej epoki lodowcowej, która trwała od około 120 000 lat temu do około 11 500 lat temu.
Najsilniejsze burze w południowych Wielkich Równinach USA, regionie obejmującym obszary Teksasu, Nowego Meksyku i Oklahomy, należą do najsilniejszych na Ziemi.