Różne warstwy, które można znaleźć w atmosferze

Atmosfera to warstwa gazowa, która otacza ziemię i jest utrzymywana razem z planetą przez grawitację. Wśród jego najważniejszych funkcji należy zauważyć, że dostarcza żywym istotom niezbędne do życia gazy, jest częścią cyklu hydrologicznego, służy nam jako ochrona przed promieniami kosmicznymi i rozprowadza energię słoneczną na całej Ziemi.

Atmosferę można zdefiniować jako warstwę gazów otaczających ziemię. Fundamentalny aspekt, ponieważ bez niego istnienie życia na naszej planecie byłoby niemożliwe. Warstwa, która pełni dwie funkcje: działa jak filtr promieniowania słonecznego i pozwala nam oddychać. Dowiedz się poniżej, jakie są warstwy atmosfery i jakie funkcje pełnią.

Skład atmosfery
Atmosfera jest wypełniona gazami, w szczególności składa się w 78% Z azotu i nieco mniej niż 21% z tlenu. Pozostałe materiały są oparte na dwutlenku węgla i innych materiałach. Musimy jednak jasno zrozumieć, że nasza atmosfera składa się z różnych warstw, z których każda pełni inną funkcję, którą można rozróżnić na podstawie ich bliskości powierzchni Ziemi.

Warstwy atmosfery
Troposfera
Różne warstwy, które można znaleźć w atmosferze
Troposfera jest definiowana jako warstwa atmosfery znajdująca się najbliżej powierzchni Ziemi. Jego zasięg rozciąga się od samej powierzchni ziemi i sięga 15 kilometrów nad poziomem morza. Należy zauważyć, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura otoczenia spada poniżej zera. Troposfera jest jedną z najważniejszych warstw, ponieważ jest to warstwa, w której występują różne klimaty

Stratosfera
Na wysokości od 15 do 50 kilometrów możemy napotkać Strafosferę, miejsce, w którym temperatura otoczenia nieznacznie wzrasta, co jest związane z ciągłą absorpcją promieni słonecznych. Jest to warstwa podstawowa, ponieważ zawiera Ozon.

Mezosfera
Różne warstwy, które można znaleźć w atmosferze
Meteoryty rozpadają się w mezosferze
Bezpośrednio nad stratosferą natychmiast znajduje się mezosfera, warstwa, której wysokość sięga 80 kilometrów. Definiuje się ją jako gęstą warstwę, która zapobiega przedostawaniu się setek meteorytów, które codziennie uderzają w naszą planetę, na powierzchnię ziemi. Dlatego jest odpowiedzialna za słynny „starfall”.

Termosfera
W przedostatnim miejscu możemy zobaczyć termosferę, warstwę, w której temperatura jest znacznie wyższa i w której występuje niewielka liczba cząstek. Aspekt ze względu na silną ekspozycję na słońce. Należy zauważyć, że jest to warstwa, w której temperatura może osiągnąć 2000 stopni Celsjusza i jest ograniczona do wysokości 600 kilometrów.

Egzosfera
Różne warstwy, które można znaleźć w atmosferze
Na ostatnim etapie naszej atmosfery natrafiamy na egzosferę, warstwę, której wysokość sięga 10 000 kilometrów od powierzchni i w której cząstki atmosferyczne są praktycznie nieobecne z powodu wysokich temperatur.